COĞRAFYA;

Elmacık Köyü, Kırklareli’nin 19 km. Kuzeybatısında, Kofçaz ilçesine bağlı bir köydür. Kofçaz ilçesine uzaklığı 6 km.dir. Kırk bin dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerinde kurulmuştur. 120 hane civarında, 400 nüfusa sahip bir köydür. Kuzeyinde, Kocayazı Köyü, Güneydoğusunda, Kadıköy, Güneybatısında Erikler Köyü, Doğusunda Kuzulu Köyü (Koyva), Kuzeybatısında Kofçaz ilçesi vardır.

Istranca Dağlarının ikinci en yüksek tepesi köy hudutları bulunmaktadır.(Kiraz Bayırı Tepesi 795m.)Koca Bayır, Amaz Tepesi,Yelli Bayır Tepesi, Tavşan Tepe diğer önemli yüksekliklerdir.Köy içinden geçen Koca Dere, Döllük Dere, Kanara Deresi, Domuz Dere, Çancı Dere, Amaz deresi, Koca Çeşme Deresi ile Pamuklu Dere önemli akarsularıdır.

Kırk bin(40.000) dönüm arazisinin, on bin(10.000) dönümü üzerinde tarım yapılmaktadır. Tarım yapılan arazilerde, buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi hububatlarla, mısır ve ayçiçeği yetiştirilir. Her aile kavun karpuz, domates, salatalık, fasulye, nohut gibi sebzeleri de kendi ihtiyacı kadar yetiştirmektedir. Geri kalan arazi ise orman ve mera olarak kullanılmaktadır. Meralarda ve ormanlarda, meşe, kayın, gürgen, ahlat, kızılcık, ekşi elma, çakal eriği ağaçları bulunmaktadır. Karaçalı, Kuşburnu ve Güvem bitkisi de sıklıkla görülmektedir.

İKLİM;

Elmacık Köyü, karasal iklim özelliklerine sahiptir. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar çok soğuk ve yağışlıdır. Genellikle kuzey rüzgarları hakimdir. Dağların tepe noktasında kurulduğu için sıcak ve kurak yaz günlerinde susuzluk çekilmektedir… Kışların soğukluğu birçok bitkinin tarımının yapılmasına engel teşkil etmektedir.