KÜLTÜR;

Eski bir köy olması sebebiyle, her yönüyle çok eski bir kültüre sahiptir. Geleneklerine, göreneklerine, örf ve adetlerine çok bağlıdırlar. Düğünler, doğumlar, ölümler, bayramlar, özel günler yüzlerce yıldan beri kendilerine özgü, törenlerle yapılmaktadır.

Kıyafetler, 1960′lı yıllara kadar, yüzlerce yıl, kendi özgün yapısını korumuştur. Beyaz yada siyah tartma, el işi gömlek ve don, ön kısımda ekseriya sarı renkli bir futa, kıyafeti tamamlayan siyah renkli bir aba. Erkeklerde şayak takımlar ve palto (kaput), gene el işi gömlekler, ekseri zotkalı şapkalar ve altta çarıklar ya da lastik ayakkabılar… Ayrıca her erkeğin cebinde mutlaka bulunan, yağlık dediğimiz ekose büyük mendiller.

Yemekler, gene yüzlerce yıl, nesilden nesile en güzel şekilde aktarılmıştır. Başta milli yemeğimiz Kuru Fasulye (çömlekte), Bulgurlu Börek, Erişte, Ev Makarnası(peynirli), Kuskus, Çimdik, Mantı, Nişasta Helvası, Kadın Göbeği Tatlısı, Elmacık sofralarının vazgeçilemez tatlarıdır. (Son yıllarda bazıları yavaş yavaş unutulmaya başlamıştır.)

EKONOMİ;
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Tarımda son yıllarda uygulanan politikalar sonucunda elli yıl önce ilkel tarım araçları ile işlenebilen toprakların bile bir kısmı terk edilmiştir. Keza hayvancılıkta da aynı düşüş gözlemlenmektedir. 2010 yılı itibarıyla 8000 dönüm kadar bir arazi işlenmiştir. Elli yıl önce 20000 dolayındaki büyük ve küçükbaş hayvan sayısı bugün 2000 civarındadır. Köyde yaşayanların büyük bir kısmını emekliler oluşturmaktadır. Ekonomik hayat, beş-on büyük çiftçi dışında durma noktasındadır. Bunun dışında birkaç kişi gübrecilik yapmaktadır. Bu sayılanların dışında, ekonomik anlamda hiçbir faaliyet yapılamamaktadır.